Kredsmatch – København vs. Sjælland 2020

Kredsmatch – København vs. Sjælland 2020

I onsdags deltog Badminton Københavns ungdomsspillere i den traditionsrige kredsmatch mod nabokredsen Sjælland.

Med hiv og sving lykkedes det Badminton København og Badminton Sjælland at få planlagt en coronavenlig version af den årlige kredsmatch-event.

Kredsmatchen spiller vi i seniorholdkampsformat med 13 kampe. Der spilles en kredsmatch for hver årgang i U11, U13, U15 og U17. De bedste spillere i egne kredse bliver udtaget og spiller to individuelle kampe hver.

Stor tak til USU i Badminton København og Badminton Sjælland, samt trænerne: Lotte Thomsen, Nicklas Jensen, Celine Juel og Philip Tu Duong, som var med ude og coache. En ekstra tak til Camilla Martin som gav en ekstra hånd med!

 

Resultater

U11

København

Sjælland

3-10

   
1. MD Solveig Koldtoft Bauer
Asbjørn Lund-Christensen
Gabriella Illum Jakobsen
Nicholas Mikkelsen
11-21 9-21  
2. MD Frida Kruse Møller
Herman Dürr
Julia Nielsen
Jonas Roepstorff
16-21 22-20 8-21
1. DS Simone Aoki Pihl Alva Jacobsen 21-9 21-13  
2. DS Josefine Holm Clara Bruun 21-13 21-15  
1. HS Axel Cilliborg Boesen Marvin Mogensen 21-15 21-18  
2. HS Oscar Dinu Andersen Lucas Winther Nielsen 21-19 16-21 19-21
3. HS Andreas Lysgaard Frederik Juul Rønnow 15-21 9-21  
4. HS Christian Kunckel William Haurholm-Rasmussen 10-21 13-21  
1. DD Simone Aoki Pihl
Josefine Holm
Alva Jacobsen
Julia Nielsen
20-22 22-24  
2. DD Solveig Koldtoft Bauer
Frida Kruse Møller
Gabriella Illum Jakobsen
Clara Bruun
12-21 11-21  
1. HD Axel Cilliborg Boesen
Asbjørn Lund-Christensen
Marvin Mogensen
Frederik Juul Rønnow
16-21 13-21  
2. HD Oscar Dinu Andersen
Andreas Lysgaard
Lucas Winther Nielsen
William Haurholm-Rasmussen
13-21 14-21  
3. HD Herman Dürr
Christian Kunckel
Nicholas Mikkelsen
Jonas Roepstorff
9-21 13-21  

 

U13

København

Sjælland

5-8

   
1. MD Filippa Pedersen
August Kaldau
Silje Nielsen
Sebastian Busk Stie
21-18 21-16  
2. MD Emma Jonassen
Christopher Kunckel
Anne Louise Winther
Villads Vad Brandt
8-21 17-21  
1. DS Eline Landsvig Sara Jeppesen 11-21 16-21  
2. DS Bjørk Elting Astrid Kruse 12-21 17-21  
1. HS Jens Andersson
Sebastian Geisshirt-Rasmussen 21-12 21-13  
2. HS Elias Martin Mikkel Eilersen Bouet 21-17 21-17  
3. HS Nickolai Sheng Zhang Casper Groos Pettersen
21-13 16-21 17-21
4. HS Maximillian Kauffmann Mathias de Moura Fallesen
14-21 13-21  
1. DD Filippa Pedersen
Emma Jonassen
Silje Nielsen
Sarah Jeppesen
21-15 13-21 21-12
2. DD Eline Landsvig
Bjørk Elting
Anna Louise Winther
Astrid Kruse
14-21 22-20 11-21
1. HD Jens Andersson
Christopher Kunckel
Villads Vad Brandt
Sebastian Busk Stie
15-21 21-13 7-21
2. HD Maximillian Kauffmann
Elias Martin
Sebastian Geisshirt-Rasmussen
Casper Groos Petterson
19-21 18-21  
3. HD Nickolai Sheng Zhang
August Kaldau
Mikkel Eilersen Bouet
Mathias de Moura Fallesen
21-18 11-21 21-16

 

U15

København

Sjælland

6-7

   
1. MD Tilde Vesterskov Andreasen
Maximillian Andersen
Anna-Sofie Nielsen
Robert Nebel
14-21 10-21  
2. MD Ellen Ringer Gudmand
Peter Bille Biggart
Naja Abildgaard
Luca Michelsen
15-21 21-16 10-21
1. DS Marie Viscovich Maria Højlund Tommerup 20-22 12-21  
2. DS Emilie Soelberg Malou Pedersen 12-21 16-21  
1. HS Mads Andersson Tobias Karmann Larsen 21-10 21-12  
2. HS Patrick Eilsborg Salomon Bromberg Petersen 22-20 21-15  
3. HS Otto Reiler Alexander Louis Dupont 21-9 21-7  
4. HS Daniel Spang Oliver Ousted 21-19 21-19  
1. DD Marie Viscovich
Emilie Soelberg
Anna-Sofie Nielsen
Maria Højlund Tommerup
16-21 21-18 10-21
2. DD Ellen Ringer Gudmand
Tilde Vesterskov Andreasen
Malou Pedersen
Naja Abildgaard
16-21 13-21  
1. HD Mads Andersson
Patrick Eilsborg
Robert Nebel
Tobias Karmann Larsen
16-21 21-17 21-19
2. HD Otto Reiler
Daniel Spang
Luca Michelsen
Oliver Ousted
18-21 21-13 21-18
3. HD Maximillian Andersen
Peter Bille Biggart
Salomon Bromberg Petersen
Alexander Louis Dupont
12-21 21-16 18-21

 

U17

København

Sjælland

5-8

   
1. MD Smilla Kristensen
Villads Leit
Amanda Abildgaard
Jonathan Meldgaard
7-21 11-21  
2. MD Trille Tanghøj
Frederik Soelberg
Norah Jeppesen
Jeppe Søby Hansen
7-21 21-19 17-21
1. DS Mie Andersson Benedicte Silassen 16-21 19-21  
2. DS Rosalina Langhoff Sofie Karmann 11-21 14-21  
1. HS Mikkel Langemark William Præst Varming 21-12 21-16  
2. HS Andreas Jakob Lindkvist Sebastian Mikkelsen 19-21 21-23  
3. HS Gabriel Sung Thomsen Oliver Trzepacz 21-10 21-18  
4. HS William Abildtrup Jonathan Belisario 21-8 21-12  
1. DD Mie Andersson
Trille Tanghøj
Amanda Abildgaard
Norah Jeppesen
19-21 16-21  
2. DD Smilla Kristensen
Rosalina Langhoff
Benedicte Silassen
Sofie Karmann
15-21 8-21  
1. HD Mikkel Langemark
Frederik Soelberg
Jonathan Melgaard
Jeppe Søby Hansen
16-21 15-21  
2. HD Villads Leit
Andreas Lindkvist
Jonathan Belisario
William Præst Varming
20-22 21-18 21-17
3. HD Gabriel Sung Thomsen
William Abildtrup
Oliver Trzebpacz
Sebastian Mikkelsen
15-21 21-18 21-16

 

Badminton København · info@badmintonkoebenhavn.dk